Poradnik Grahama Nalty [6]: Izolacja i budowa kabli audio

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [6]: Izolacja i budowa kabli audio

Graham Nalty coraz bardziej wciąga nas w tajniki konstrukcyjne kabli audio i ich wpływu na brzmienie muzyki – w odcinku szóstym poradnika tematem jest izolacja i budowa kabli audio.

Krok 6: Poznaj jak ważna jest izolacja i budowa kabli audio

Jakość izolacji

Jakość izolacji jest bardzo ważna, bo chroni przed zniekształceniami, które pojawiają się w wyniku braku właściwości dielektrycznych. Napięcie przyłożone do izolacji powoduje powstanie niewielkiego ładunku elektrycznego wewnątrz izolacji. Ponieważ napięcie się obniża lub staje się odwrotne, ładunek powraca do przewodnika po niewielkim interwale czasowym. Jeśli napięcie elektryczne w przewodzie jest sygnałem muzycznym, bardzo małe prądy impulsów elektrycznych są absorbowane wewnątrz izolacji, a następnie z niej uwalniane z powrotem do przewodu. To powoduje „rozmazywanie” muzyki, utratę precyzji odwzorowania dźwięków i zanik niuansów. Izolacje z PTFE (polytetrafluoroetylen) i silikonu są bardzo popularne w kablach audio z powodu swoich dobrych właściwości dielektrycznych.

Konstrukcja kabla

W kablach audio stosuje się różne rozwiązania związane z ich budową:

  • Dwa rdzenie skręcane wokół siebie
  • Koncentryk (Coaxial) – pojedynczy rdzeń otoczony izolacją i plecionym ekranem chroniącym wewnętrzny drut przed zakłóceniami
  • Kable wielożyłowe ekranowane i nieekranowane

Niektóre kable o budowie koncentrycznej są projektowane z charakterystyczną impedancją wynoszącą 75 omów po to, żeby zrównać obieg elektryczny na obu końcach, co ma zapobiegać odbiciom fali sygnałowej o wysokich częstotliwościach. Kable skręcane mogą zmniejszać zewnętrzne zakłócenia elektryczne. Natomiast skręcanie wokół siebie przewodów obu kanałów kabla stereofonicznego zapobiega powstawaniu pętli, która jest przyczyną pojawiania się niepożądanego efektu radiowego (układ pętli zachowuje się jak antena radiowa ściągająca szumy o wysokich częstotliwościach, co powoduje słyszalne zniekształcenia dźwięku dla wszystkich typów konstrukcyjnych kabli).

Black Rhodium - IZOLACJA I BUDOWA KABLI AUDIO

Grubość izolacji

Wiele kabli posiada izolację o minimalnej grubości, jedynie zapewniającą spełnienie wymagań norm bezpieczeństwa elektrycznego. Tymczasem grubsza izolacja zwiększa odległość pomiędzy przewodami. To minimalizuje chwilowe zniekształcenia fazowe powodowane przez pole magnetyczne wywoływane prądem elektrycznym w jednym przewodzie, mające wpływ na prąd w drugim przewodzie (znane jako „zjawisko zbliżenia” – wpływa na efektywną rezystancję przewodów, a tym samym na straty mocy).


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków