Poradnik Grahama Nalty [9]: Zadbaj o dobre wtyczki audio

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [9]: Zadbaj o dobre wtyczki audio

Tylko dobre wtyczki audio zapewniają odpowiednie połączenie między kablem, a sprzętem i właściwy przepływ prądu zasilania i sygnału muzycznego. Tylko stosując dobre złącza nie stracimy potencjału kabla i sprzętu grającego.

Krok 9: Zadbaj o dobre wtyczki audio – dobre połączenie pomiędzy kablem, a sprzętem

Wszystkie kable zakończone są specjalnie zaprojektowanymi wtyczkami, w celu zagwarantowania ważnej kwestii, jaką jest połączenie elektryczne w systemie audio. Występują trzy podstawowe rodzaje wtyczek:

Zasilające (prądowe)

Spotykane są w kablach zasilających i mają za zadanie dostarczyć prąd (moc) do systemu muzycznego z gniazdka zasilania. Ich konstrukcja musi spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa.

Głośnikowe

Wtyki instalowane na końcach kabli głośnikowych, łączących wzmacniacz z kolumnami. Operują na niskich napięciach, ale mogą przenosić duży prąd. Popularne typy to „banany” grubości 4mm oraz widełki (ang. „spade”).

Niskonapięciowe sygnałowe

Stosowane w kablach sygnałowych (interkonektach) i używane są prawie we wszystkich pozostałych aspektach działania systemu muzycznego. Występuje wiele różnych typów, w tym RCA, XLR, DIN, BNC, 'F’ oraz jack w kilku rozmiarach.

Dobre wtyczki audio - różne rodzaje | Hi-Fi Studio Bielsko-Biała


Kable są fabrycznie wyposażone we właściwe wtyki, więc nie trzeba się martwić o zakup wtyczek osobno, o ile nie jest się entuzjastą samodzielnego działania (DIY – Do It Yourself / zrób to sam).

Należy pamiętać o różnicach w jakości dźwięku występujących dla różnych wtyków tego samego rodzaju. Firmy produkcyjne zaopatrują swoje kable w wysokiej jakości wtyki, ponieważ lepsze połączenie (lepszy styk) daje lepszy dźwięk. Ponadto dobrze wyglądające złącza zwiększają wartość postrzegania kabli typu high-end.

Z mojego doświadczenia wynika, że wtyczki mające ruchome elementy pomiędzy kablem, a sprzętem nie brzmią tak dobrze, jak te, wykonane z jednego kawałka metalu. Wielu producentów kabli wysokiej jakości oferuje rodowane końcówki w celu poprawy dźwięku.

Widać coraz większe zainteresowanie wpływem złączy na dźwięk. Mnóstwo nowych wtyków zostało zaprojektowanych w celu poprawy jakości dźwięku i coraz częściej ich recenzje pojawiają się w magazynach branżowych.

 


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków