Poradnik Grahama Nalty [1]: Rodzaje kabli audio-video

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [1]: Rodzaje kabli audio-video

Pierwszym krokiem w procesie przygotowania się do zakupu kabli, jest przeprowadzenie inwentaryzacji rodzajów kabli audio-video, które potrzebujemy.

Krok 1: Przygotuj listę wszystkich rodzajów kabli audio-video, jakie potrzebujesz

Domowy system rozrywki wymaga wielu typów kabli do łączenia pomiędzy różnymi elementami całości:

  • Kable sygnałowe stereo (interkonekty) służą do łączenia pomiędzy źródłami muzyki (przenośne odtwarzacze, odtwarzacze CD, gramofony, radia itp.) i wzmacniaczem
  • HDMI oraz inne kable wideo – do łączenia z telewizorem (także ekranem), projektorem itp.
  • Kable cyfrowe (optyczne, koaksialne, USB) – do łączenia źródeł cyfrowych
  • Kable głośnikowe – do łączenia między wzmacniaczem mocy, a głośnikami
  • Kable zasilające – do podłączania zasilania z sieci do wszystkich typów urządzeń

Nowe systemy

Producent sprzedający kompletny system jako całość, zazwyczaj dołącza wszystkie kable, tak by kupujący mógł od razu, po wyjęciu systemu z pudełka, podłączyć go i używać.

Producent urządzeń wyższej klasy, gdzie poszczególne elementy są pakowane i sprzedawane osobno, najczęściej zaopatruje urządzenie tylko w podstawowy kabel zasilający i żaden inny. Gdy zakupisz taki system złożony z oddzielnych elementów, powinieneś wpisać na swoją listę potrzebnych kabli nie tylko te, służące do łączenia pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, ale także powinieneś rozważyć zakup lepszych kabli zasilających, niż podstawowe dostarczone przez producenta.

Istniejące systemy

Jeśli kupujesz kable w celu podniesienia jakości dźwięku systemu, który już posiadasz, zalecam sprawdzenie nie tylko wszystkich kabli, przez które przechodzi sygnał dźwiękowy, ale również kabli zasilających, dostarczających prąd do urządzeń.


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków