Poradnik Grahama Nalty [5]: Najważniejsze cechy przewodów audio

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [5]: Najważniejsze cechy przewodów audio

Piąty odcinek poradnika Grahama Nalty, właściciela Black Rhodium, jest o najważniejszych cechach przewodów audio, które mają wpływ na odwzorowanie odtwarzanej muzyki.

Krok 5: Porównaj najważniejsze cechy przewodów audio

Materiały

Każdy metal użyty do budowy kabla ma inne brzmienie. Podczas gdy miedź i srebro są bardzo popularne z powodu dobrych właściwości przewodzących, niektóre kable sygnałowe (niskoprądowe) mogą być wykonane z bardzo drogich metali szlachetnych, takich jak pallad, z uwagi na ich najwyższe walory brzmieniowe.

Rozmiar (grubość)

Grubsze kable mają mniejszą oporność, co sprawia, że są szczególnie popularne, jako kable głośnikowe, zapewniające mocniejsze brzmienie basów. Ponadto dają bardziej precyzyjne odwzorowanie stereofonii. Wynika to z ich niskiej impedancji, dzięki której wzmacniacz ma lepszą kontrolę nad membraną głośnika. Solidniejszy kabel zasilający może poprawić jakość muzyki za sprawą wyższego natężenia prądu dostarczanego do obwodu wzmacniacza.

Budowa

Niektóre kable wykonane są z pojedynczych przewodów, a inne mają konstrukcję wielożyłową. W zależności od budowy, wynikają z tego różne korzyści, aczkolwiek pozostają one raczej w sferze osobistych preferencji użytkowników, ponieważ różnice są relatywnie niewielkie w stosunku do innych kwestii konstrukcyjnych.

Czystość

Istnieje mnóstwo kabli wykonanych z bardzo wysokiej jakości (czystości) miedzi lub srebra zaliczających się do najwyższych standardów. Dzięki redukcji zanieczyszczeń w przewodach uzyskuje się poprawę jakości dźwięku.

Bi-wiring

Bi-wiring w kablach głośnikowych stosuje się w celu poprowadzenia prądu ze wzmacniacza osobnymi przewodami do osobnych drajwerów w kolumnach. W wielu systemach dźwięk jest wyraźniejszy niż w przypadku użycia pojedynczego kabla.


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków