Historia

Historia powstania i rozwoju firmy Black Rhodium

W marce Black Rhodium zawiera się pełnia inżynieryjnej wiedzy i doświadczenia wypracowanego przez Grahama Nalty w wielu obszarach audio. Graham Nalty udowodnił, że znaczny postęp w jakości dźwięku można uzyskać wykorzystując najwyższej jakości materiały.

Graham Nalty - Założyciel i właściciel Black Rhodium

Graham Nalty – Założyciel i właściciel Black Rhodium

1975 – 1980

1 stycznia 1975: Graham Nalty rozpoczyna działalność w branży hi-fi prezentacjami kolumn głośnikowych w domach klientów i sprzedażą.

1976: W magazynie dla konstruktorów „Hifi Sound” zostaje opublikowany pierwszy projekt wzmacniacza audio opracowany przez Grahama Nalty.

1978: Graham Nalty otwiera w Derby /UK sklep „Graham Nalty Hifi”.

1980 – 1990

We wczesnych latach 80. kontynuuje sprzedaż komponentów audio hi-fi.

Lipiec 1986: Graham Nalty projektuje „Virtuoso”, czyli modułowy przedwzmacniacz i publikuje go w magazynie „Electronics Today International”. Jest to pierwszy przypadek, gdy zestaw typu kit dla konstruktorów oferuje dwa poziomy jakości dźwięku w zależności od jakości użytych części elektronicznych.

1987: Graham Nalty publikuje w magazynach „Practical Electronics” i „Everyday Electronics” nowy projekt wzmacniacza dla konstruktorów.

1988: Graham Nalty publikuje 100-watowy stereofoniczny wzmacniacz „Virtuoso” w trzech różnych wersjach, w których jakość dźwięku jest zwiększana wraz z użyciem lepszej jakości komponentów.

1989: Graham Nalty, za pośrednictwem uznanych dealerów hi-fi, wprowadza na rynek zintegrowany wzmacniacz DM20 zaprojektowany w konwencji dual mono.

Black Rhodium Team

1990-2000

1990: Wchodzi na rynek „First Mains”, pierwszy kabel zasilający dedykowany dla audio, który wykorzystuje wyznaczone kolory sieciowe dla rdzeni.

Lipiec 1990: Kabel „First Mains” uzyskuje bardzo pozytywną opinię w magazynie „Hifi News”. Postępuje zwiększenie sprzedaży.

Wrzesień 1990: Wchodzi na rynek „VIOLET”, stereofoniczny kabel sygnałowy z innowacyjnym zastosowaniem przewodnika z czystego niklu.

1993: Stereofoniczny kabel sygnałowy „SILVER PINK” zdobywa nagrodę magazynu HiFi Choice „Best Buy” (najlepszy zakup). W teście porównawczym 10 kabli zostaje opisany, jako mający najlepszą jakość dźwięku, pomimo że był najtańszy w testowanej grupie.

1994: Wchodzi na rynek „VERMILION” – interkonekt z tytanowymi przewodami. Spowodowało to szybkie pojawienie się interkonektów stosujących w przewodach molibden, niob i rodowany molibden.

1995: Wchodzą na rynek kable głośnikowe używające silikonowych izolacji.

Styczeń 1997: „VERMILION” zdobywa prestiżowe 5 gwiazdek w magazynie „What HiFi?”.

1996 – 1998: Kolejne kable zdobywają 5 gwiazdek w magazynie „What HiFi?”: w lutym 1996 głośnikowy BiWire „AST200x2”, we wrześniu 1996 „S300” oraz w maju 1998 „AST200”

 

Siedziba Black Rhodium w Derby UK

2000 – 2010

Luty 2002: Na rynku pojawia się marka „BLACK RHODIUM” w celu oznaczania ekskluzywnej jakości projektów Graham Nalty.

2004: Pojawia się nowa seria kabli klasy high-end wyodrębniona z uwagi na wysoką jakość osiągniętą technologią kriogenizacji o nazwie „Deep Cryogenic Treatment” (schładzanie do –190 st. C)

Wrzesień i październik 2004: Publiczne prezentacje zalet technologii „Deep Cryogenic Treatment” (głęboki proces wymrażania kriogenicznego) przeprowadzone podczas pokazów w Londynie i Menczesterze. Podczas prezentacji aż 89% osób uczestnicząca w testach była w stanie wychwycić i opisać różnice w brzmieniu wynikające z zastosowania technologii DCT.

Grudzień 2005: Wchodzą do oferty kable Coral i Pearl HDMI dla zastosowań video.

Listopad 2006: Wprowadzenie na rynek pierwszego kabla sygnałowego „PRELUDE” nie posiadającego zakłóceń mikrofonowania. Poprzez wyeliminowanie tych zakłóceń zniknęła z dźwięku warstwa szorstkości i zaobserwowano zwiększoną dynamikę wysokich częstotliwości w instrumentach perkusyjnych.

May 2007: Wprowadzenie do oferty pierwszego interkonektu z palladu „CADENCE” i „CANTATA”.

Wrzesień 2010: Black Rhodium wprowadza na brytyjski rynek produkty z najwyższej półki japońskiej marki „OYAIDE” podczas Audio Show w Northamptonshire. Graham Nalty zastosował wtyki Oyaide w kablu sieciowym „CRUSADER” i był pod wrażeniem jakości Oyaide na tyle, że zdecydował się zostać ich brytyjskim dystrybutorem.

od 2011

Black Rhodium Storm DCT++ polska dystrybucja, Bielsko-BiałaKwiecień 2011: Wraz z nowym interkonektem „Oratorio” Black Rhodium rozpoczyna stosowanie podwójnego procesu DCT ULTRA, który polega na dwukrotnej kriogenizacji: pierwszy raz dla samego rdzenia (lub rdzenia w izolacji wysokotemperaturowej). Następnie taki przewód zostaje użyty do złożenia gotowego kabla wraz z zakończeniem wtykami, po czym ponownie poddany procesowi DCT. Dla dalszego poprawienia jakości dźwięku, zostaje zaaplikowany dodatkowy firmowy proces „Crystal Sound”.

Lato 2011: Black Rhodium wprowadza do oferty nową wersję swojego palladowego przewodu z użyciem nowego specjalnie zaprojektowanego i pozbawionego zakłóceń (niemikrofonującego) plecionego ekranu i nowego procesu DCT ULTRA.

Wrzesień 2013: Graham Nalty wprowadza serię o nazwie „Graham Nalty Legacy Range”. Jest to linia produktowa stworzona, by umieszczać w niej wyroby będące oryginalnymi projektami Grahama Nalty, bazującymi na jego wieloletnim doświadczeniu branżowym. Pierwszymi produktami stają się innowacyjne 4-milimetrowe konektory głośnikowe GN-1 i GN-2 „Straight Line Contact”.

Black Rhodium Graham Nalty Legacy RangeLipiec 2014: Graham Nalty dodaje do serii „Graham Nalty Legacy Range” stabilizator drgań „VS-1 Vibration Stabiliser”. Następuje to po dwóch latach testowania zasady tłumienia masy w celu zmniejszenia słyszalnych zniekształceń w kablach. Stabilizator drgań zostaje użyty w kablu głośnikowym Samba VS-1, który również wykorzystuje wtyczki głośnikowe GN-1.

Listopad 2014: Black Rhodium wprowadza pierwszy 110-ohmowy zbalansowany interkonekt „Sonata”. To pierwszy kabel zaprojektowany w celu zredukowania jednocześnie o wiele większej ilości różnych zniekształceń, w tym takich, jak mikrofonowanie, magnetyczne, RFI (Radio Frequency Interference – zakłócenia wywołane falami radiowymi) czy dielektryczne. W Sonacie zmniejszono także zniekształcenia będące następstwem drgań mechanicznych, dzięki zastosowaniu stabilizatora VS-1.

Luty 2015: Pojawia się pierwszy kabel gramofonowy DIN „STYLUS”, w którym zastosowano firmowy rodowany rdzeń DIN.

Czerwiec 2015: Wprowadzenie na rynek kabla „Titan”. Pierwszy potrójnie ekranowany kabel zasilający, którego zadaniem jest dalsza redukcja zniekształceń RFI.

Maj 2016: Black Rhodium dodaje do oferty kable głośnikowe Foxtrot i Quickstep dziedziczące cechy szczególnie dobrze zaprojektowanego kabla Thunder. Po testach, magazyn Hi-Fi Choice w lipcu 2016 przyznaje im 5 gwiazdek i rekomendację.

Nowy kabel zasilający STREAM Black Rhodium PolskaMaj 2017: Black Rhodium otrzymuje nagrodę za kabel zasilający Stream.

Sierpień 2017: Black Rhodium zdobywa kolejne nagrody za kable Oratorio i Waltz.

2018 – obecnie: Black Rhodium kontynuuje rozwijanie nagradzanych kabli w celu dalszego poprawiania jakości dźwięku w systemach hi-fi.