Poradnik Grahama Nalty [8]: Wygrzewanie kabli audio i inne procesy

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [8]: Wygrzewanie kabli audio i inne procesy

Wygrzewanie kabli audio, czy też poddawanie ich procesom kriogenicznym, znacząco poprawia brzmienie systemu. Warto o tym wiedzieć przy porównywaniu różnych kabli i brać to pod uwagę przy zakupie.

Krok 8: Wygrzewanie kabli audio i inne procesy

Kierunkowość kabli

Jeśli używa się pary przewodów do podłączenia np. wzmacniacza z głośnikiem, to poziom szumu „z tyłu” muzyki wydaje się być niższy wówczas, gdy drugi przewód pochodzi z tej samej szpuli, co pierwszy, lecz zostanie podłączony w przeciwnym kierunku.

Głęboki proces kriogeniczny

Niska temperatura spowalnia ruch molekuł, w związku z tym, gdy kabel powraca do temperatury pokojowej, molekuły ustawiają się ponownie na swoich bardziej naturalnych pozycjach. Proces kriogeniczny, któremu poddaje się kable audio, wnosi niemalże w równym stopniu niewielkie zmiany do każdego aspektu jakości dźwięku. Stąd całościowa poprawa wrażeń odsłuchowych jest dość dramatyczna. Skutki poddania kabla procesowi kriogenicznemu wydają się nie zmniejszać wraz z jego wiekiem.

Wygrzewanie kabli

Wszystkie kable cechuje poprawa jakości dźwięku w czasie, od momentu pierwszego użycia. Zalecane jest wygrzewania kabli przez pewien okres, zanim przystąpi się do jego oceniania i porównywania z innymi kablami, które mogą już być (albo i nie) wygrzane wcześniej. Okres wygrzewania kabli, w którym następuje stopniowe poprawianie jakości dźwięku, może wynosić nawet 150 godzin, w sytuacji zwykłego odtwarzania muzyki. Można zakupić urządzenia wygrzewające kable, które doprowadzają do tego samego efektu w znacznie krótszym czasie.

Nie jest to jednak oczywiste, czy wygrzewanie kabli można uznać za jeden z procesów produkcyjnych, bo skoro można zastosować go do jednego kabla, to powinno się to zrobić na równi wobec wszystkich innych kabli, tak by nadać im porównywalną specyfikację końcową.


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków