Poradnik Grahama Nalty [7]: Wpływ zakłóceń elektrycznych i drgań na muzykę

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [7]: Wpływ zakłóceń elektrycznych i drgań na muzykę

Tematem siódmego odcinka poradnika o kablach jest wpływ zakłóceń elektrycznych i drgań na muzykę. Okazuje się, że stabilizatory drgań mechanicznych mają tak samo duże znaczenie, jak filtry elektryczne.

Krok 7: Wpływ zakłóceń elektrycznych i drgań na muzykę

Drgania mechaniczne

Drgania mechaniczne mogą zmieniać elektryczne właściwości kabli poprzez zmianę fizycznych zależności zachodzących między przewodami. Zmiany w charakterystyce elektrycznej mają wpływ na przekazywanie złożonych sygnałów muzycznych przez kabel i powodują słyszalne zniekształcenia. Kable mikrofonujące generują szum poprzez ruch wewnątrz kabla, co daje efekt zmniejszenia zakresu dynamicznego muzyki.

Nawet najlepsze rozwiązania nie eliminują wszystkich drgań. Głośniki drgają, podczas odtwarzania muzyki, a drgania te mogą być przekazywana przez kabel z powrotem do wzmacniacza. Wzmacniacze również drgają wskutek pola magnetycznego wytwarzanego przez mocny prąd potrzebny do napędzenia kolumn i tu efekt jest podobny – drgania mogą być transmitowane do głośników przez kabel. Kable zasilające oraz interkonekty rozprowadzają wibracje pomiędzy różnymi elementami systemu.

Kontrolowanie tych wibracji jest istotą zadowolenia z odtwarzania muzyki w domu. Poniżej na zdjęciu przedstawiono, jak wygląda stabilizator drgań umieszczony na kablu.

Wpływ zakłóceń elektrycznych i drgań na muzykę - Black Rhodium Hi-Fi Studio Bielsko-Biała

Zakłócenia (szum) elektryczne

Wykładniczy wzrost zastosowania sprzętów elektrycznych, jaki występuje w ostatnim czasie, powoduje masowy przyrost sygnałów wysokich częstotliwości interferujących wszędzie gdzie jesteśmy. Zakłócenia emitowane są z wielu urządzeń, głównie cyfrowych i przez zasilacze elektryczne trafiają z powrotem do sprzętu audio. Szum elektryczny, pomimo bardzo wysokiej częstotliwości, potrafi zdegradować sygnał muzyczny w wyniku efektu intermodulacyjnego.

Ciasne skręcanie kabli wokół siebie lub ochranianie przewodów plecionymi ekranami, może poważnie zmniejszyć zniekształcenia wzbudzające się w kablu. W wysokiej klasy systemach audio stosuje się filtry, które umieszcza się pomiędzy gniazdkiem sieciowym, a sprzętem w celu usunięcia zakłóceń pochodzących z sieci zasilania.


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków