Poradnik Grahama Nalty [2]: Jaki budżet przeznaczyć na kable audio

Artykuły i aktualności

Poradnik Grahama Nalty [2]: Jaki budżet przeznaczyć na kable audio

Drugim krokiem, jaki proponuje Graham Nalty, właściciel Black Rhodium, w procesie przygotowywania się do zakupu kabli audio-video do swojego systemu, jest poważne zastanowienie się nad budżetem. Dowiemy się jaki budżet przeznaczyć na kable audio.

Krok 2: Przygotuj budżet na kable audio i wideo

Nie istnieją gotowe i sztywne zasady mówiące o tym, jak dużo funduszy z całego budżetu należy przeznaczyć na kable. W przeszłości, wielu ekspertów sugerowało, że na kable powinno się wyłożyć ok. 10% kwoty przewidzianej na cały system. Jednakże, moje doświadczenie jest takie, że wiele niedrogich systemów udało się przekształcić w system prawie nie do poznania, używając kabli kosztujących tyle samo co cały sprzęt.

Jeśli, dla przykładu, kupujesz kompletny zestaw w kwocie 10.000 złotych, to najpierw posłuchaj systemu, w którym koszt sprzętu wynosi 5.000 zł, a kabli 2.500. Następnie porównaj efekt poprawy brzmienia, jaki uzyskasz zwiększając budżet o 2.500 zł, przeznaczając tą kwotę na sprzęt (wzmacniacz, głośniki, źródło) z sytuacją przeznaczenia tej kwoty na kable.

Dobry sprzedawca powinien być w stanie skierować Cię na najlepszą ścieżkę ulokowania kwoty, jaką dysponujesz, ułatwiając Ci zadanie. Upewnij się, że odłożyłeś wystarczającą sumę na kable zasilające i filtr sieciowy (listwa, kondycjoner). Prąd jest paliwem dla systemu muzycznego. Jeśli zestaw zostanie zasilony słabej jakości prądem, to nie będzie można oczekiwać od niego dobrego grania.

Od zasilania wymaga się dwóch istotnych aspektów:

  • Powinno być czyste. Nie może zawierać żadnych losowych zniekształceń i szumów, które mogą pochodzić od sygnałów radiowych, komputerów czy zakłóceń napięcia (spadków lub podbić), powodowanych przez przełączanie się prądożernych urządzeń, takich jak chłodziarki, lodówki.
  • Musi być w stanie szybko i dokładnie reagować, by w odpowiedni sposób dostarczać moc do wzmacniacza, który potrzebuje jej podczas odtwarzania muzyki do „napędzania” kolumn.

Ludzie tracą na tym, że nie rezerwują wystarczającego budżetu na kable, a większość przeznaczają na sprzęt. Podobnie i Ty nie będziesz mógł cieszyć się najlepszym możliwym brzmieniem, jeśli nie zaplanujesz odpowiedniej kwoty na dobrej jakości kable zasilające i filtry.


Dalszą część poradnika jak kupować kable audio „11 kroków…” znajdziesz w kolejnych częściach publikowanych cyklicznie. Zapraszamy do działu z artykułami.

Wszystkie odcinki poradnika: 11 kroków